Rybnickie Dni Promocji Zdrowia

Już po raz 24. w Rybniku odbywać się będą Dni Promocji Zdrowia. To trzydniowa impreza, usytuowana każdego dnia w innym miejscu, by jak najwięcej mieszkańców miało wziąć w niej udział. Co roku około 1,6 tys. osób korzysta z usług specjalistów, ekspertów i bezpłatnych badań, które w ramach Rybnickich Dniach Promocji Zdrowia mogą wykonać. Nie raz mieliśmy okazję doświadczyć tego, że profilaktyka, którą proponowaliśmy podczas dni promocji uratowała zdrowie niejednego badana, którzy to na dniach promocji dowiadywali się, że mają poważne problemy zdrowotne. Bywało tak, że po przebadaniu pacjenta konieczna była natychmiastowa wizyta u lekarza, chociażby kardiologa, czy diabetologa.

W tym roku przygotowaliśmy ponownie szereg bezpłatnych badań, konsultacji u specjalistów, a także wykłady, warsztaty, itp.

Tegoroczne Rybnickie Dni Promocji Zdrowia rozpoczną się 21 maja, a potrwają do 23 maja.

Przebadaj się za darmo!

Badania profilaktyczne, konsultacje specjalistyczne, wykład dietetyka, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, warsztaty edukacyjne i… zdrowe jedzenie – to wszystko, co czeka na uczestników Rybnickich Dni Promocji Zdrowia. Od 21 do 23 maja mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji. To już 24. edycja tego wydarzenia.

Tegoroczna impreza rozpocznie się 21 maja na rybnickim Kampusie. To tutaj do dyspozycji mieszkańców będzie wystawa EXPO zdrowie. Składa się z ośmiu stanowisk, a każde z nich promuje jedno hasło zdrowego stylu życia. Odwiedzający kolejne ekspozycje mogą wziąć udział w prostych badaniach profilaktycznych i sprawdzić stan swojego zdrowia. A można zmierzyć poziom cukru, cholesterolu i tkanki tłuszczowej, ciśnienie krwi i wydolność oddechową, a także przejść test kondycyjny z pomiarem tętna oraz obliczyć wskaźnik masy ciała (tzw. BMI). Wszystkie wyniki zapisywane są na Osobistej Karcie Badań. Stwarza to okazję do oceny wieku biologicznego oraz stanowi podstawę indywidualnej konsultacji z lekarzem. To coś dla dorosłych. Natomiast dla dzieci Centrum Rehabilitacyjne NZOZ Puls-Med przygotowało konsultacje fizjoterapeutyczne oraz gry i zabawy z wykorzystaniem platformy balansowej. To bardzo ważne ćwiczenia dla dzieci. Warto, żeby z nich skorzystały, dzięki czemu rodzice dowiedzą się, czy maluch potrzebuje wsparcia w korygowaniu wad postawy.

Drugi dzień Rybnickich Dni Promocji Zdrowia (22 maja), odbywać się będzie na terenie ZUS. Już od godziny 9 będzie można spotkać się z lekarzem onkologiem, fizjoterapeutą, dietetykiem, kosmetologiem i ratownikami medycznymi. Będzie można zbadać poziom tkanki tłuszczowej, wiek metaboliczny, cukier, jak również cholesterol, a nawet ostrość widzenia. Panie będą mogły bezpłatnie skorzystać z badań cytologicznych, a osoby chętne oddać krew w krwiobusie stojącym na parkingu przed ZUS.  Wiele atrakcji przygotowano także z myślą o najmłodszych. Chodzi m.in. o warsztaty plastyczne, podczas których będzie można wykonać prezent dla mamy oraz zobaczyć od środka karetkę pogotowia i duży wóz szturmowy policji.

23 maja to ostatni dzień akcji, ale właśnie tego dnia będzie najwięcej okazji, by zrobić sobie specjalistyczne badania i konsultacje lekarskie. Odbywać się będzie na terenie NZOZ Puls-Med przy ul. Grunwaldzkiej 66. To tutaj będzie można zrobić sobie EKG, od razu uzyskując interpretację specjalisty, wykonać badanie USG, czy nawet skorzystać z konsultacji lekarza ortopedy. Również dla mieszkanek osiedla Nowiny przygotowano bezpłatne badania cytologiczne. Wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnej morfologii, a w promocyjnej cenach (8 zł) z panelu badań krwi. Do wyboru: ogólny, wątrobowy, tarczycowy i nerkowy. Tutaj także przewidziano atrakcje dla milusińskich, począwszy od pokazu judo, po gry i zabawy ruchowe dla dzieci.

Organizatorem tegorocznych Rybnickich Dni Promocji Zdrowia są: NZOZ Puls-Med, Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Sanepid, ZUS, Chrześcijańska Służba Charytatywna. Działanie współfinansowane przez miasto Rybnik oraz RTOZ. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rybnika.

plakat17pop-1